Türk Telekom, Google ve YASAKLAR

Şu günlerde yasaklar iyice çığrından çıktı… Telekomun bildirisinde geçen, IP güncellemeleri ve hemen akabinde Google’ın açıklaması Türk internet kullanıcılarını çileden çıkardı. Google’ın Youtube ve diğer hizmetlerinin IP’lerini güncellemesiyle başlayan karmaşa hala çözülmüş değil.

Sizlerin de bildiği gibi bir çok site yada şu ifade daha doğru hemen hemen tüm siteler ki buna biz de dahiliz/dahildik çeşitli sayaç siteleri kullanır sitelerine günlük kaç kişi girmiş nerden giriş yapmış hangi tarayıcıyı kullanmış kaç dakika durmuş vs. gibi bilgileri alır… Ve bu hizmeti de sektöründe en iyi hizmeti veren Google’ın Analytics sitesinden alır. Son günlerde yukarıda bahsettiğim konu yüzünden bu hizmet Türkiyedeki kullanıcılar tarafından kullanılamıyor.Bu sistemin çalışma prensibine bakacak olursak bir siteye girildiğinde sitenin kodlamaları arasına eklenen Google Analytics kodları hemen bu girişi kendi serverlarına göndererek kaydeder. Yalnız bu özellik erişilebilir durumda kullanılabilir her internet tarayıcısı (Firefox,İnternet Explorer vs.) sitenin kaynağındaki kodları çalıştırmak ve bağlantıları açmak zorundadır dolayısıyla Analytics’e erişim sıkıntısı yaşandığı için bu hizmeti kullanan tüm sitelerde yavaşlama yapıyor. Zorla insanlar proxy kullandırılmaya yönlendiriyor.

Google’ın Analytics girişi her ne kadar erişilebilir görünse de (www.google.com.tr/analytics) google trafiği daha geniş bantlara yayıp daha efektif bilgi toplama namına bunu www.google-analytics.com sitesinden yapmaktadır. Ve bu hizmet engellenen IP lerle çakıştığından kullanılamaz duruma geldi. Biz de dahil bir çok site sahibi bu hizmetten yararlanamaz oldu. Biz dün itibariyle bu kodları sitemizden kaldırdık.

Bakalım bu yasaklar ne zaman çözüme ulaşacak…

Google’ın cevabı:

Merhaba,

Geçen birkaç haftalık süreçte Google Analytics’e erişimde zorluklar yaşadığınızı biliyoruz.

Google Analytics’in de dahil olduğu bazı Google servislerine erişimde yaşanan zorluklar, Türkiye’de halen devam etmekte olan YouTube yayın yasağıyla doğrudan ilişkilidir. Bu doğrultuda yapılan gerekli düzenlemelerle Google Analytics’in Türkiye erişiminin şu anda düzeltilmiş olduğunu memnuniyetle bildiririz.

Bu süreç boyunca gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Google Analytics Ekibi

Google Inc, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, California 94041