‘Sahte Facebook’lara dikkat

facebook-haberEğer Facebook kullanıcısıysanız ve hacker’ların hedefi olmak istemiyorsanız bu uyarıya kulak verin.

Güvenlik firması Websense Security Labs (WSL), siber suçluların son zamanlarda en gözde taktiğinin, kullanıcıları sahte sitelere yönlendirmek olduğunu tespit etti. Bu sahte sitelerin adresleri ise kullanıcıların yakından tanıdığı Facebook, MySpace veya Twitter gibi ünlü sitelere benziyor. Bu sahte siteler ise kullanıcıların şifrelerini ve kişisel bilgilerini çalmak için kullanılıyor.

WSL’in yaptığı açıklamaya göre suçluların bu yöntemi tercih etmesinin üç temel sebebi var. Birincisi bu sitelerin çok popüler olması. Böylece suçlular için tuzaklarına düşürecek kullanıcı bulmak çok zor olmuyor. İkincisi bu sitelerin içerikleri dinamik olarak değişiyor, dolayısıyla kullanıcı yaklaşık olarak alıştığı Facebook’a benzer herhangi bir içerikten şüphelenmiyor. Üçüncüsü ise kullanıcıların bu sitelere güveniyor olması. Sitelerin oluşturmuş oldukları güveni kötüye kullanan siber suçlular, şifre gibi hassas bilgileri daha rahat çalbiliyorlar.

WSL’in son yaptığı araştırmaya göre sadece Facebook’a benzer olduğu için alınmış tam 200 bin sahte web sitesi bulunuyor. hurriyet.com.tr