Türk Dünyası Erzurum’da Buluşacak – Güneş Vakfı

Güneş Vakfı tarafından organize edilen 2. Uluslar arası Türk şöleni 20-24 mayıs tarihleri arasında yapılacak

turksoleni-alpaslanceylanTürk Dünyası Erzurum’da düzenlenen Türk Şöleni’nde buluşacak. Güneş Vakfı tarafından bu yıl ikincisi organize edilen şölene onur konuğu olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev davet edildi.
Güneş Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, 20-24 Mayıs tarihleri arasında Erzurum’da ikincisi düzenlenecek Türk Şöleni’nin organizesi hakkında bilgi verdi. Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, ilkini 2007 yılında organize ettikleri şölenin ikincisini 20-24 Mayıs 2009 tarihleri arasında yapacaklarını söyledi. Şölene, Türk Cumhuriyetleri, Kerkük ve Balkanlar’da bulunan 14 Türk devletinden misafirlerin davet edildiğini vurgulayan Ceylan, 120’ye yakın katılım olacağını ifade etti.

ALİYEV ONUR KONUĞU

İkinci Uluslararası Türk Şöleni’nin onur konuğunun Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Alivev olduğunu belirten Ceylan, bu konuda yaptıkları ilk davetin olumlu karşılandığını söyledi. 11 Mayıs 2009 günü Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’la birlikte Azerbaycan’a giderek Aliyev’le görüşeceklerini ifade eden Ceylan, “Ermenistan konusunda yaşanan gelişmeler sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanı’nın gelip gelmeyeceğini tam bilmiyoruz. Ancak 11 Mayıs’ta yapacağımız ziyaret sırasında kendisiyle görüşüp kararını öğreneceğiz. Kendisine Ermenistan’la ilgili düşüncelerini en iyi açıklayacağı yer olarak Erzurum’un olacağını ifade edeceğiz. Çünkü Erzurum Ermeni mezaliminden en çok zarar gören bir ilimiz. Ayrıca eğer sayın Cumhurbaşkanı Aliyev, Erzurum’a gelirse Atatürk Üniversitesi de kendisine fahri doktora unvanı verecek” dedi. Türk Dünyası Şöleninin Erzurumluların iradesini ortaya koymaları için bir anlamlı organizasyon olduğunu kaydeden Ceylan, Aliyev’in Erzurum’a gelmesinin de bu derece anlamlı olacağını ifade etti.
Erzurum’da bu yıl ikincisi düzenlenecek şölene Dışişleri Bakanı Ali Babacan başta olmak üzere bütün Bakanlara davet gönderdiklerini de ifade eden Ceylan, katılım olup olmayacağı konusunda bilgi verilmediğini söyledi.

HER TÜRKÜN ERZURUM’DA BİR DİKİLİ AĞACI OLACAK

20 Mayıs günü davetlilerin gelmesinden sonra etkinliklerin 21 Mayıs sabahı Türk Dünyası Fidanlığı’na ağaç dikimi ile başlayacağını, öğlen saatlerinde de bayrak yürüyüşü gerçekleştirileceğini anlatan Ceylan, öğleden sonra ise katılması halinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in konferans vereceğini söyledi. Aynı gün etkinliklerin düzenlenecek aşıklar şöleni ile sona ereceğini belirten Ceylan, şölenin ikinci gününde ise Türk dünyası ve edebiyatının sorunlarını içeren bir panel yapılacağını bildirdi. Ceylan,
ikinci gün etkinliklerinin şiir şöleniyle sona ereceğini ifade etti.
Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, şölenin üçüncü gününe ise atlı sporların damga vuracağını belirtti. Erzurumlu kulüplerin cirit gösterilerinin yanı sıra Kırgızistan uyruklu ekiplerin Buzkaşi(Gökbörü) gösterisi yapacağını ifade eden Ceylan, İran Azerbaycan’ın dan gelecek ekiplerin de at üstünde ok atma gösterisi de gerçekleştireceklerini bildirdi. Erzurum’da ilk kez bir Gagavuz yönetmenin tiyatro oyununun üniversite öğrencileri tarafından sahneleneceğini bildiren Ceylan, 2. Uluslar arası Türk Şöleni’nin Türk Dünyası müzik şöleniyle sona ereceğini kaydetti.

solen-buyuk