Bakan Akdağ’dan Hastanelere Uyarı!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ‘Artık Türkiye’de Hiçbir Vatandaş, İster Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastane Olsun İster Üniversite İsterse Özel Bir Hastane Olsun, Acil Hastalığı İçin Bir Hastanenin Kapısına Gittiğinde O Hastaneden Geri Çevrilemez ve Kendisinden Herhangi Bir Para İstenemez’ Dedi

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, acil hastalardan kamu ve özel hastanelerin hiçbir şekilde para talep edemeyeceğini belirterek, “Vatandaşımız haklarının farkında olsun, asla boyunlarını bükmesinler. Böyle durumlarda 184 numaralı telefonu arayarak mağduriyetlerini bize bildirsinler. Vatandaştan para talep edilmesi durumu hastanenin ruhsatının iptal edilmesine ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu hastanelerle sözleşmelerini iptaline gidebileceği bir süreçtir.” dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, öğle saatlerinde Erzurum’a geldi. Vali Sebahattin Öztürk ve vali yardımcıları tarafından karşılanan Bakan Akdağ, valilik makamında basın açıklamasında bulundu.
Söz konusu genelgeye göre, sosyal güvenliği olmayanlar da dahil her vatandaşın acil hastalığı olduğunda istediği hastaneye gidebileceğini ifade eden Akdağ, ’’Vatandaşımızın ve bütün sağlık işletmecilerinin şunu bilmesi çok önemlidir; Artık Türkiye’de hiçbir vatandaş, ister Sağlık Bakanlığına bağlı hastane olsun ister üniversite isterse özel bir hastane olsun, acil hastalığı için bir hastanenin kapısına gittiğinde o hastaneden geri çevrilemez ve kendisinden herhangi bir para istenemez. İşlemleri yapılıncaya kadar kendisinden herhangi bir evrak bile istenemez. Burada özel hastane tarafı çok önemlidir. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, özel bir hastaneye de götürülmüş olsanız, acil hastalığınız için özel hastane vatandaştan herhangi bir para talep edemez” dedi.