Timsal Karabekir babası Kazım Karabekir Paşa’yı anlattı

Doğu Anadolu’yu Ermeni Taşnak çetelerinin vahşi katliamlarından kurtararak Erzurum Kongresi’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yolunu açan 1. Kafkas Kolordusu Komutanı Kazım Karabekir Paşa’yı kızı Timsal Karabekir anlattı.
Eczacılık Fakültesi’nin davetlisi olarak Erzurum’a gelen Timsal Karabekir Kültür Merkezi’nde verdiği konferansta Kazım Karabekir’in yaşam öyküsünü fotoğraflarla anlattı.
Timsal Karabekir, Kurtuluş Savaşı yılları ve Kazım Karabekir’e ait fotoğraflardan oluşan slayt gösterisi eşliğinde babasının hayatından kesitler sundu. Katılımcılara “Sizleri geçmişe yolculuğa davet ediyorum.” diyerek Karabekir Paşa’nın çocukluğundan askeri ve siyasi hayatına kadar yaşadıklarını yakın tarih çerçevesinde paylaştı.

“İstiklal Harbi bir milletin kükreyişidir; dünyada bunun bir başka örneğini görmezsiniz” diyen Timsal Karabekir, tarihte olup bitenleri ‘kin tutmadan’ anlamak ve sağlam bir tarih şuuruna sahip olmanın önemini anlattı. Karabekir, “Erzurum’da ve civar illerimizde Ermeni Taşnak çetelerinin yaptıkları zulmü anlatmaya benim dilim varmıyor, biliyorum sizlerin de yüreği dayanmaz zaten. Ancak, milletimizin yaşadığı acıları, gerçekleri, hepimizin öğrenmesi, bunun yaparken de kin tutmamamız, milletimizin beka davası için hayati bir öneme sahiptir” diye konuştu.

Timsal Karabekir Yıldıran

Timsal Karabekir Yıldıran

Sunumunda ‘Sözde Ermeni Soykırımı’ iddialarına dikkati çeken Karabekir, “Hiç kimse ihanet lafını dile getirmiyor. Eğer bir grup Ermeni Ruslarla iş birliği yapıp, Osmanlıyı sırtından vurmasaydı Ermeniler zorunlu göçü yaşamayacaktı” dedi.
Timsal Karabekir, Erzurum’da Ermeni terörüne kurban gitmiş 189 tane toplu Türk mezarı bulunurken, bir tane toplu Ermeni mezarının olmamasını soykırım iddialarına karşı verilebilecek en güzel cevap olarak gösterdi.
Timsal Karabekir, Avrupa ülkelerinin arşivleri incelemeleri halinde esas yok edilmeye çalışılanların öz yurtlarında yaşayan Türkler olduğunu göreceklerini ifade etti.
İstiklal Savaşı’nda Türk Milletinin verdiği sancılı imtihanı anlatan Karabekir “Allah Türk’ün kurtulmasını istemiş ve ilahi bir kadro göndermiştir. Vatanı kurtarıp, Cumhuriyeti kuran o ilahi kadro Mustafa Kemal, Kazım Karabekir, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve diğer kahraman komutanlardan oluşmaktadır. Onları minnet ve şükranla anıyorum” dedi.
Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi’nden Uzman Mevlüt Yüksel’in “Erzurum’daki Ermeni vahşetini” anlattığı konferanstan sonra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samih Diyarbakır, Timsal Karabekir’e bir teşekkür plaketi sundu.
Akademisyenlerle Atatürk Üniversitesi Rektörünü makamında ziyaret eden Timsal Karabekir’e Rektör Koçak, konferansı için teşekkür etti.