Tansiyon İlaçları Tarihe Karışıyor! | Doç. Dr. Mehmet Dumlu AYDIN

Atatürk Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Dumlu AYDIN’ ın hipertansiyonun düşürülmesi için yaptığı çalışma uluslararası Archives of Pharmacal Research dergisine kapak oldu. Kasım-2009 sayısında kapak konusu olarak yapılan yayınla ilgili bilgi veren Aydın, dergi kapağında, yürüttüğü çalışma sonucu ilk kez ortaya çıkarılan histopatholoji resimlerinden birinin kullanıldığını söyledi.

Doç. Dr. Mehmet Dumlu AYDIN’ın çalışması tansiyonu süratle düşürmek için kullanılan dilaltı veya dile damlatılan ilaçların etki mekanizmasının bilindiği gibi değil de, kimyasal etkisi gereği, dildeki acı tadları almakla görevli sinirin tad tomurcuklarını uyarmasıyla başlayan bir süreç olduğu yönünde.

Tansiyonu Düşürmek İçin İlaç Kullanmayabiliriz

Doç. Dr. Mehmet Dumlu AYDIN, yürütülen deneysel çalışmanın sonuçlarını şöyle açıkladı:

“Şimdiye kadar, tansiyonun kısa sürede düşürülmesi ve tansiyona bağlı kalp problemlerinin giderilmesi için ağıza damlatılan ilaçların dil altından hemen emilerek karaciğere uğrayıp bozulmadan dolaşıma geçmek suretiyle kan damarlarını genişletip etki ettiği görüşüne sahiptik. Yürüttüğümüz deneysel çalışmada ise farklı bir sonuca ulaştık. Şöyle ki: Tansiyonu süratle düşürmek için kullandığımız dilaltı veya dile damlatılarak kullanılan ilaçların kısa sürede etkili olmasının nedeni bildiğimiz mekanizma değil. Bu etkiyi ortaya çıkaran farklı bir mekanizma var. Kullanılan tansiyon ilacı, kimyasal etkisi gereği, kan basıncının ayarlanmasında önemli role sahip bulunan ve dilimizdeki acı tadları almakla görevli sinirin tad tomurcuklarını uyarıyor ve bu uyarı beyin sapında bulunan basınç ayar merkezine iletiliyor ve yükselen tansiyonun düşmesi de bu şekilde gerçekleşiyor.”

Aydın, elde edilen sonucun daha önce bu konuda yaptıkları temel bir deneyi teyid ettiğini, çalışmaya halen devam ettiklerini ifade etti.

Aydın, “Bir gün ilaç yerine cepte taşınan kalem büyüklüğünde bir elektromanyetik dalga üreteci ile bu siniri uyarıp ilacın etkisini elde edecek ve tansiyonu normal düzeye çekebileceğiz” diye konuştu. …alıntı…