Prof. Dr. Said Rıza Amili, Türk-İran Eğitim İşbirliği Arayışları konulu bir konferans verdi

Tahran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Dünya Araştırmaları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Said Rıza Amilî, Atatürk Üniversitesi’nde Türk-İran eğitim işbirliği imkânlarıyla ilgili bir konferans verdi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ve beraberindeki heyetin Mart ayında İran’a yaptıkları, Tahran ve İsfahan Üniversiteleriyle imzalanan bilimsel, kültürel ve akademik işbirliği temelli anlaşmalar kapsamında Atatürk Üniversitesi’ne resmi ziyarette bulunan Tahran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Dünya Araştırmaları Fakültesi Dekanı Profesörü Prof. Dr. Said Rıza Amilî ile Tahran Üniversitesi Dünya Araştırmaları Fakültesi Almanya Araştırmaları ve Uluslararası Din Araştırmaları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yunus Nurbahş, Türkiye-İran eğitim alanlarında işbirliği konusunda bir dizi resmi görüşmelerde bulunmak amacıyla ziyarette bulundular.

Prof. Dr. Amilî ve Prof. Dr. Nurbahş, Rektörlük, İlahiyat Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi dekanlıklarıyla da birer görüşme gerçekleştirdiler.
İranlı bilim adamları ayrıca Erzurum’u ve Atatürk Üniversitesi’ni gezerek çeşitli temaslarda bulundurlar.

Prof. Dr. Said Rıza Amilî “Eğitim Alanında Türk-İran Eğitim İşbirliği” konulu bir de konferans verdi.

Amilî, konferansta, ilişkiler ve etkileşim bakımından dünyanın artık iki farklı ana alana ayrıldığını, bunlardan birinin geleneksel birebir ve diğerinin ise sanal iletişim ve etkileşim alanları olduğunu, ancak günümüzde sanal alanın daha etkin bir yol oynadığını belirtti.

Sömürgeci güçlerin maddi ve sanal üstünlüğü ellerinde tutanların şimdi de sanal imkânlarla bütün dünyayı ve özellikle İslam dünyasını egemenlikleri altına almak istediklerini belirten Amilî, bu bağlamda Türkiye-İran eğitim ilişkilerinin de daha verimli bir şekilde kullanılması için geleneksel yöntemler dışında sanal yöntemlere de ağırlık verilmesini ifade etti.

İki ülke arasındaki işbirliğinin artmasına vurgu yapan Amilî, Tahran Üniversitesi’nde 2012 yılında eğitime başlayacak olan ‘Türk Araştırmaları’ bölümüyle Atatürk Üniversitesi’nde kuruluş hazırlıkları başlayan ‘İran Araştırmaları’ bölümlerinin bu alanda son derece ümit verici gelişmeler olduğunu sözlerine ekledi.