Osmanlı İnşaat’ın İİBF’ye yapacağı ek binanın temeli atıldı

22-10-2012/doguturk
Bakırcı geçtiğimiz günlerde Erzurum’a gelerek üniversite yönetimiyle görüştü ve imkanlarının olmaması nedeniyle bağıştan vazgeçtiğini üniversite yönetimine bildirdi.
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katıldığı törenle temeli atılan ek bina bağışı fiyaskoyla sonuçlandı. Bina inşaat çukuru tehlike saçarken, üniversite yönetimi Osman Nuri Bakırcı ile yaptığı görüşmeden sonuç alamadı.
Bakırcı’yı Erzurum’a çağıran yönetim inşaatın akibetini sorguladı. Osman Nuri Bakırcı ise, Mali imkanlarının yeterli olmadığını gerekçe göstererek, bağışı yapamayacağını belirtti ve Erzurum’dan ayrıldı.
Bina inşaatında çalışan ve yaklaşık 1,5 Milyon hakedişi bulunan yüklenici firmaya bu parayı kimin ödeyeceği merak konusu oldu.
Öte yandan Osman Nuri Bakırcı’nın İİBF’ye ek bina yapmaya aynı fakültenin dekan yardımcısı Prof. Dr. Erkan Oktay’ın getirdiği ve Bakırcı’ya bazı vaatlerde bulunulduğu ileri sürüldü. Oktay’ın Bakırcı’ya verdiği sözleri tutmadığı için bağıştan vazgeçildiği ileri sürüldü.
Şimdi kamuoyu Atatürk Üniversitesi’nde aşağıdaki sorularla ilgili açıklama bekliyor.
İİBF ek binası tamamlanacak mı?
Yapılmayacak ise, 1,5 Milyon hakedişi kim karşılayacak?
Üniversite yönetimi karşılamayacak ise, mağdur olan çalışanların hakkını kim verecek?
İİBF yönetimi İşadamı Bakırcı’ya nasıl bir vaatde bulunarak bağış yapmaya ikna etti.
İşadamı Bakırcı’nın bağıştan vazgeçmesinin gerekçesi ne?

Osmanlı İnşaat’ın sahibi Erzurumlu iş adamı Osman Nuri Bakırcı tarafından Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne yaptırılacak “Osman Nuri Bakırcı Ek Binası”nın temeli törenle atıldı.

Üniversite Gençlik Anıtı’nda yapılan törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İş Adamı Osman Nuri Bakırcı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Milletvekili Muhyettin Aksak, Vali Yardımcısı Mehmet Gök, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, dekanlar, öğretim üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

İİBF Dekanı Prof. Dr. Suphi Orhan yaptığı konuşmada, yapılacak binanın 5 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olacağını, binada 20 adet çalışma ofisi, her biri 150 öğrenci kapasiteli 20 amfi, 500 kişilik öğrenci kantini ve sosyal donatılar yer alacağını söyledi.

Projenin tahmini maliyetinin 7 milyon TL olduğunu anımsatan Orhan, eğitime verdiği destekten dolayı iş adamı Osman Nuri Bakırcı’ya ve eşine teşekkür etti.

Osmanlı İnşaat’ın sahibi Erzurumlu iş adamı Osman Nuri Bakırcı ise konuşmasında, “Memleketin her köşesi bizim vatanımız. Biz grup olarak başka yerlere de hizmetler vermeye çalışıyoruz. Fakat en güzel hizmet insanın kendi şehrine yaptığı hizmettir. Memleketim olan Erzurum’a böyle bir yatırım yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum,” dedi.
Bakırcı, inşaatın en kısa sürede tamamlanmasına çalışılacağını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler ise konuşmasında iş adamından Erzurum’a bu tür hayırlı yatırımlar yapmaya devam etmesini istedi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ise gerçekleştireceği yatırım için iş adamı Osman Nuri Bakırcı’ya teşekkür etti.

2012 yılında 55. Yılını kutlayacak olan Atatürk Üniversitesi’nin bugüne kadar 200 bin civarında mezun verdiğini ve üniversiteler kuran üniversite olarak haklı bir üne sahip olduğunu ifade etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise konuşmasında hükümetin eğitim ve öğretime verdiği önemden söz etti. Yazıcı, ilköğretimden üniversite öğretimine kadar eğitimin her basamağında köklü değişiklikler ve iyileştirmeler yapıldığını hatırlattı.

Atatürk Üniversitesi’ni ve başarılarını yakından takip ettiklerini, Atatürk Üniversitesi’nin varlığıyla öğündüklerini ifade eden Yazıcı, 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için yapılan otel standardındaki yurtları da hatırlatarak, kurulan Erzurum Teknik Üniversitesi’yle birlikte Erzurum’un Türkiye’nin eğitim üslerinden biri olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Rektör Koçak Bakan Yazıcı’ya bir teşekkür plaketi takdim etti.

Törenden sonra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne geçildi ve burada temeli hazırlanan binanın ilk harcı konuldu. Bina 2012 yılı sonunda tamamlanarak İktisat Fakültesi’ne verilecek.