Öğrenci İşleri ve Dernek Parası!

Bugün bir arkadaşımızın bize ulaştırdığı şikayeti sizlerle paylaşıyoruz.

Erzurum dışında ikamet eden arkadaşımızın her yıl aldığı bursu bu sene de alabilmesi için, bursu veren kurumun isteği doğrultusunda, bağlı olduğu fakültenin öğrenci işlerinden  “Öğrenci Belgesi” ve “Transkript” talebi tam bir yılan hikayesine dönmüş.

Arkadaşımız ilk önce öğrenci işlerine telefon açıyor. Telefon ya meşgul çalıyor yada hiç cevap verilmiyor. Birkaç gün böyle devam ettikten sonra faks çekip bu belgelerin gerekliliğini ve talebini yazıyor. Ve ne gariptir 1 hafta geçiyor ses seda yok. [Yarın (26.08.2011) bursunu yeniletebilmesi için kuruma başvuruda son günü] Sonra geçen yıl bir nevi haraç niyetine geçen Öğrenci Belgesi için 1TL, Transkript için 5 TLAtatürk Üniversitesi Üniversite Hizmetleri Destekleme ve Geliştirme Derneği” ne yardım yapılmadan öğrenci belgesi ve transkript alamadığını hatırlıyor ve bu derneğin! hesap numarasına bu meblağları yatırıyor.  Ama ne yaparsa yapsın bir muhatap bulupta görüşemiyor.

 

Şimdi gelelim kuru fasulyenin faydalarına:

1- Derneğe haraç usülü para neden toplanıyor. Adı üstünde dernek isteyen yardım yapar. Üstelik üniversitenin kendine ait bu derneğinin böyle bir yardım parasına neden ihtiyacı var ki “Döner Sermaye” denen paradan bir miktar ayrılması yeterli madem bu kadar faal! bu kadar iş yapabilen ve aslında var olan öğrencileri sömürmek için değil de faaliyet için kurulmuş bir dernek var ise. Bir de merak ettim bu derneğin başkanı kim acaba?!?

2- Öğrenci işleri bir çok fakültede problemli, öğrencilerin işleriyle uğraşan bir öğrenci işlerine hiç şahit olmadık. Hep öğrencinin işlerine taş koyan hiç yardım sever olmayan kişilerle dolup taşmış bir büro olmaktan öteye gidememiş. Bir tane faks çekmek çok mu zor ya?

Bir merakım daha var fakültesinin öğrenci işleriyle barışık yada öğrenci işlerini seven yada bunlar da bir yana ne seven ne de nefret eden bir öğrenci var mı üniversitemizde?!?

3- Bu arkadaşımızın bursu kesilse bunun hesabını kim verecek ? Yada çektiği bu stresten kim mesul? Bana kalırsa tüm yöneticiler…

4- Şimdi herhangi bir fakültenin önünde “Öğrenci Belgesi” ile “Transkript” için tezgah açsak ve tanıdık tanımadık işine yarayacak yaramayacak bir sürü arkadaşı toplasak bunlara bu 1 TL ve 5 TL’lik paketlerimizi öğrenci işlerinden almaları için göndersek bu paket satışlarımızdan komisyon alır mıyız?