Narman’da sığır yetiştiriciliğinin durumu ve geleceği tartışıldı

Narman Meslek Yüksekokulu’nun düzenlediği ‘Narman’da sığır yetiştiriciliğinin durumu ve geleceği’ adlı panel Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Metin Turan, İl Tarım Müdürü Mustafa Altun, Narman Belediye Başkanı Yücel Ahmet İşleyen ve İlçe Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy’un açılış konuşmalarıyla başladı.
Prof. Dr. Metin Turan yaptığı açılış konuşmasında ilçemizde sahip olduğumuz bu heyecanı bizlerle paylaşan başta misafirimiz TUGEM Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Akdeniz, Tarım il Müdürü Mustafa Altun, Tarımsal Araştırma Müdürü Şerafettin Çakal, KUDAKA Temsilcisi Talha Bekir Özmen ve Panelistlere ve maddi desteklerini esirgemeyen Bayramoğlu A.Ş., Birlik A.Ş , Narman Ziraat Odası Başkanı Hilmi Atasoy’a ve Çaykur Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerini bildirdi.
Prof. Dr. Metin Turan yönetiminde başlayan panelde panelistler, Narman Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Cengiz, Tarım İlçe Müdürü Vet. Hek. Salim Pehlüvan, Erzurum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İ.Serhat Fıratlıgil, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhlis Macit, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Selim Sağlam ve Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cevdet Akdeniz sığır yetiştiriciliğinin yöremizde mevcut, sorunların çözümünde hazırlanan model proje yanında bu konuda farklı politikaların geliştirilmesi ve yeni projelerin oluşturulması noktasında görüşlerini katılımcılara aktardılar.
Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Metin Turan panel sonunda yaptığı panel sonuç bildirgesinde hayvan ırklarına baktığımızda 2009 verilerine göre saf kültür ırkının toplam sığır varlığına oranı yaklaşık olarak Türkiye’de yüzde 33, Erzurum’da yüzde 7 ve Narman’da ise yüzde 20 düzeyinde olduğu belirtildi. İlçemizdeki yetiştiricilerimizin sürülerinde bakım, besleme, barınma, sürü idaresi ve hayvan sağlığı gibi konularında yeterli seviyelerde olmadığı, bu konularda eksikliklerin giderilmesin başta Atatürk Üniversitesi olmak üzere, Tarım İl müdürlüğünün gerekli desteği sağlayacağı, mali konularda KUDAKA ve diğer Ulusal Kalkınma Ajanslarından alınacak gerekli proje yardımlarının çok önemli fırsatlar olduğu belirlendi.
Bu bağlamda Atatürk Üniversitesi misyonuna uygun olarak sahip olduğu köklü bilgi birikimi, güçlü kadrosu ve çağın gereklerine uygun donanımı ile Bölgenin Ekonomik, Sosyal ve Kültürel yönden kalkınmasında öncülük etmiş olup, sağladığı bu katkılar artarak devam etmektedir. Bu misyonumuza uygun olarak Yüksekokulumuzun öncülüğünde bölgemizin de ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz projeleri hayata geçirmek için Başta Üniversite Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hikmet Kocak beyefendinin önemli katkıları ve yerel otoriterler başta olmak üzere sivil toplum örgütlerinin büyük destekleriyle Narman ilçesi Damızlık Düve Temin Merkezi ve Süt Sığırcılığı Ünitesi projesini DPT sunulduğu ve değerlendirme aşamasında olduğu belirtildi. muş bulunmaktayız. Yaklaşık maliyeti 6 milyon TL olan projemizde Narman ilçesinde üretilen sütün miktar ve kalitesini artırmak ve bölgenin damızlık hayvan ihtiyacını karşılaması hedeflenmiş olup, proje sonucunda, Erzurum İli Narman İlçesi’nde 30 yetiştirici bir araya getirilerek, mimari bakımından bölgemiz ve ülkemizde bir ilk olacak modern bir işletmede 390 sağmal, toplamda 690 kapasiteli organize süt üretim merkezi kurularak bölge üretici damızlık temininde desteklenecek ve yılda 150 adet damızlık düve bölgede üretici emrine sunularak, 40-45 ton civarında kırmızı et üretimi ve 1400 ton civarında sağlıklı süt üretimi yapılarak pazara sunulması planlandığı belirtildi.
Katılımcıların soruları panelistler tarafından cevaplandırıldı. Panel sonunda panelistlere katılımlarından dolayı teşekkür plaketleri takdim edildi.