Ey Türk Gençliği, Avrupa kapılarını sana açıyor!

AB’nin üye ülke gençlerinin tecrübe kazanıp, hem kendilerine hem de toplumsal hayata katkı sağlamaları için uyguladığı Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)-European Voluntery Service (EVS) projelerini sizlere anlatalım istedik. ‘Gönüllü olmak , Avrupa’ya gitmek istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.’ diyenler! Buyurun okuyun. AB’nin üye ülke gençlerinin toplumsal hayata katkı sağlayıp aynı zamanda edindiği tecrübelerle kişisel gelişimlerini sağlamaları için uyguladığı Avrupa Gönüllü Hizmeti’ni (AGH). Türkiye’de Avrupa Birliği Gençlik Programları Başkanlığı Türk Ulusal Ajansı ve Gönderen-Koordinatör kuruluşlardan biri olan Atatürk Üniversitesi Rektörlük Dış İlişkiler Ofisi tarafından organize edilen bu hizmet için ‘Vaktim yok, çok dersim, çok işim var!’ diyenleri uyarıyoruz. Böyle bir tecrübeyi 35-40 yaşında arasanız da, ağlasanız da bulamazsınız.18-30 yaş arasındaki bütün gençler, AB üyesi ülkelerin herhangi birinde 2-12 ay süreler dâhilinde, herhangi bir projede gönüllü olarak yer alabilmek için başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiçbir şart aranmıyor. Eğitim ya da ekonomik durumun hiçbir önemi yok kısacası. İster ilköğretim mezunu ol, ister şirket sahibi. Dil bilme zorunluluğu dahi yok. Sadece bazı projelerin yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar, gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir yada genelde biraz da olsa İngilizce bilmeniz istenebilir. Öncelikle belirtelim ki gönüllülük esasına göre çalışacağınız için sabit bir ücret alamıyorsunuz. İyi tarafı da şu ki başvuru ücreti ödemediğiniz gibi yol, barınma, yiyecek, dil eğitimi, yere ulaşım, sigorta, bireysel bakım giderleriniz karşılanıyor. Tabii biraz da cep harçlığı alıyorsunuz. Cep harçlığı, ülkelerin ekonomik durumuna göre belirleniyor.

Gönüllüye bedava dil eğitimi

Sağlık sigortasını da unutmayalım. AGH’ye katılan bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Herhangi bir rahatsızlığınız durumunda tüm masraflar bu çok kapsamlı sigorta tarafından karşılanıyor. AGH esnasında standart bir konaklama şekli yok. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da diğer gönüllülerle birlikte bir evde kalabilirsiniz. AGH projeleri kısa ve uzun süreli olarak iki türde. Kısa süreli olanlar 2 aya kadar sürüyor. Bu projeler, sadece engelli ve imkânı kısıtlı gençlere yönelik. Uzun süreli projeler ise 2 ile 12 ay arasında gönüllülük imkânı sunuyor. AGH esnasında haftada en fazla 35 saat çalışmanız gerekiyor. Haftada 3-4 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içinde. Yani gönüllü, proje boyunca bedava dil eğitimi alıyor gittiği ülkenin dilinde fakat bu bir ÜDS-TOFEL-KPDS-YDS kursu değildir sadece günlük iletişimi kolaylaştırma adına kurumun sağladığı bir kolaylıktır ve bu bir kurs sayesinde de olabilir ya da kurumdan birinin yardımı ile de olabilir bu tamamen Ev sahihi kurumun inisiyatifinde … Bunun dışında kalan zamanı dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Bu arada haftada iki gün tatil olacak. Ayrıca her ay için artı iki gün daha. Örneğin dokuz aylık bir projeye gitmişseniz haftada iki günlük izinleriniz dışında toplam 18 daha tatil hakkınız olacak. Tabii tüm bu fırsatlardan faydalanabilmek için öncelikle bir ev sahibi kuruluştan, yani gönüllü olarak gitmeyi düşündüğünüz ülkede projeyi yürüten kurumdan kabul almak gerekiyor. AGH projelerine başvurular sadece sivil toplum / Kamu kuruluşları aracılığıyla <Gönderen Kuruluş> yapılabiliyor. Yani senin gönderen kuruluşun“Atatürk Üniversitesi Rektörlük Dış İlişkiler Ofisi”. Kendin aşağıda anlatıldığı şekilde Ev Sahibi kurum bulman gerekiyor bir de. Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçiminde kullandığı en önemli kriter, başvuru sırasında göndereceğiniz resimli özgeçmişiniz ve motivasyon mektubunuz. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizi, gönüllülük kavramından ne anladığınızı, neden o projeye katılmak istediğinizi ve AGH’nin size ne kazandıracağını düşündüğünüzü açıkça belirtmeniz gerekiyor.

Gönüllü olmak ve Avrupa’ya gitmek için ne yapmalıyım?

AGH için yıl içerisinde 5 başvuru dönemi bulunuyor. Şubat, Nisan, Haziran, Eylül ve Kasım aylarının ilk gününde yapabileceğiniz başvurular için şu yolu takip edebilirsiniz:

1- Öncelikle yabancı dilin yeterli değilse yanına İngilizce bilen birini al. Kendine bir gönderen kuruluş bulmalısın. Bu da zaten var “ Atatürk Üniversitesi Rektörlük Dış İlişkiler Ofisi

Şimdi sana uygun projeleri inceleyebilirsin. Bunun için bu linke tıklamangerekiyor.Ya da Google ‘a evs database yaz ve arat; çıkan ilk sonucu : EUROPA – Youth – European Voluntary Service – Accredited Organisations tıkla açılan sayfanın üstünde yer alan ‘country’ bölümüne gitmek istediğin ülkeyi seçmelisin.Sonra ‘Type of Accreditation’ bölümünde ‘Host Organisation’ seçmen gerekli. Thema ve Inclusion kısmından da hangi konuda bir projeye katılmak istediğini seçebilirsin. Ardından tekrar ‘Submit Query’ butonuna tıkla. Açılan sayfada numaralı projeler çıkacak. Her bir projeyi incelemek için bu numaranın üzerine tıklaman gerekli! Kafana uygun projeleri bulur bulmaz proje web sayfasının en altındaki Contact Person bölümündeki irtibat kişisine İngilizce resimli bir özgeçmiş ve motivasyon mektubunu mail ekin de atmalısın tabi bu motivasyon mektubu neden gönüllü olmak istediğini, kişisel özelliklerini, Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin sana ne kazandıracağını anlatan bir sayfalık mektup olmalı ve sana kurum olur vermişse Gönderen Kuluşun olan Atatürk Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi ile irtibata geçersin. Atatürk Üniversitesi Rektörlük Dış İlişkiler Ofisi olarak geri kalan süreçleri kurumsal olarak bizler yaparız. Ama unutma başvuru sürenden en erken 2-3 ay sonra gidebilirsin. ( Hibe onayı, Hibe transferi, Vize alımı, Varış Öncesi Eğitimi vb yaklaşık 2-3 ay alıyor. Mesela Eylül1 de başvurursan Aralık –Ocak gibi gidersin.) MOTİVASYON MEKTUBU NASIL YAZILIR? Motivasyon mektubu, kişiliğiniz, deneyim ve beklentileriniz hakkında önemli bilgiler içermelidir. Mesela şu sorulara cevap vermeli: Kimsiniz? Aile geçmişiniz nedir? Şu anki mesleğiniz nedir? Şu anda neyle uğraşıyorsunuz? Eğitim ve nitelikleriniz. Resmi bir iş deneyiminiz var mı? İlgi duyduğunuz alanlar nelerdir? Boş vaktinizde neyle ilgilenirsiniz? Güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir? Gönüllü olarak deneyiminiz var mı? Yurtdışında bulunma ya da yabancılarla karşılaşma konusunda hiç deneyiminiz oldu mu? Sosyal misiniz? Sosyal sorumluluk adına bugüne kadar neler yaptınız? Avrupa Gönüllü Hizmeti’nden beklentileriniz nelerdir? Ne tür yeni bilgi ya da deneyim kazanmak istiyorsunuz? Yurtdışına gitmek istiyor musunuz? Ev sahibi kuruluş ve projesi niçin ilginizi çekti? Ev sahibi kuruluşun gündelik yaşam ve çalışmalarına nasıl zenginlik katabilirsiniz? Gönüllü hizmet sırasında sizin ve ev sahibi kuruluşun faydalanabileceği ne tür beceri, yetenek ve deneyimlere sahipsiniz? Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir? Vb.

[ Önemli: Yurtdışına gitmek için her projeye atlamamak lazım, ilgi alanıza göre seçinki projeniz eğlenceli ve eğitici geçsin ]

Eee daha ne bekliyorsun hemen ülke ve projeni seçmeye ve Avrupa’ya gitmeye hazırlan! Dahası ve her türlü fırsat için bizimle irtibata geçmekten asla çekinmeyin. Başımızın üzerinde yeriniz var.

Uyarı: Randevu sistemi ile çalışıyoruz gelmeden birkaç gün önce bize mail atarak ya da bizi arayarak randevu talep ederseniz memnun oluruz.

Saygılarımla,

Erdem UysaL

AB Gençlik Programları Koordinatörü
Atatürk Üniversitesi Rektörlük Dış İlişkiler Ofisi
Ofis : +90 442 231 11 55
Fax : +90 442 236 10 14
E-Mail : youth@atauni.edu.tr
Web : www.atauni.edu.tr
Addres : Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü Dış İlişkiler Ofisi

25240 Erzurum