Erzurum’a 250 metrelik yapay şelale projesi

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Yılmaz, Erzurum’un Serçeme köyünde, 250 metre yüksekliğindeki kaya üzerine dünyanın en büyük yapay şelalerinden birini yapmak üzere proje hazırladı.

Proje kapsamında, kent merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Serçeme Köyü’ndeki Kuzgun Barajı’ndan sağlanacak suyla, kaya üzerinden üç ayrı noktadan düşme sağlanacak. Prof. Dr. Yılmaz projeyle bölgeyi turizme kazandırmayı amaçladığını söyledi.

“Köyün hemen yanı başında yükselen ve bölgede nadir olan 250 metre yüksekliğindeki kaya kütlesi, ana yola paralel bir şekilde uzayan ve yol güzergahında 1 kilometre uzaklıktan görüş alanı olan bir vadide konumlanmıştır. Kaya, yüksekliği, dikliği ve üzerindeki bitki örtüsü ile bozulmamış doğal peyzaj karakteri ile dikkat çekmektedir. Bölge turizmi için büyük katkı sağlayacak projenin hayata geçirilmesi 5 milyon YTL’yi bulabilir.” Prof. Dr. Yılmaz projesini yerel yönetimlere ve sivil toplum örgütlerine sunduğunu belirterek “En büyük mutluluğum projenin hayata geçerek, Serçeme bölgesinin eşsiz bir mesire yerine dönüşmesini görmek olacak” dedi.

kaynak:hurriyet