Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Atatürk Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Gül: “Atatürk Üniversitesi ülkemizin en önemli üniversitelerinden biri”

Erzurum Kongresi’nin 90. Yıl kutlamalarına katılmak üzere Erzurum’a gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Atatürk Üniversitesini de ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde açılan Doğu Anadolu Kalkınma İşbirliği Fuarı’nı gezdi ve iş adamlarına bir konuşma yaptı. Konuşmasında Atatürk Üniversitesi’ne de değinen Gül, “Atatürk Üniversitesi ülkemizin en önemli ve gözde üniversitelerinden biridir” dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ı da makamında ziyaret etti.
Rektör Koçak, Atatürk Üniversitesi Halıcılık Eğitim Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün portresinin işlendiği Hereke tipi, Selçuklu ve Osmanlı motifleriyle işlenmiş bir halıyı Cumhurbaşkanı Gül’e hediye etti.
Atatürk Üniversitesi Rektörü Koçak, daha sonra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Atatürk Üniversitesi’ni tanıtan bir sunum gerçekleştirdi.
Sunumda, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Erzurum Valisi Sami Bulut, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt, Rektör yardımcıları ve diğer bazı yetkililer hazır bulundu.
Gül, sunum esnasında yaptığı değerlendirmede, Atatürk Üniversitesi’nin yarım yüzyılı geride bırakmış büyük bir üniversite olduğunu, bölgesine ve tüm ülkeye önemli katkılar sağladığını söyledi.
Gül, illerde kurulan üniversitelerin öncelikli görevlerinden birisinin de bulundukları bölgenin gelişmesine katkı sağlamaları ve bir lokomotif görevi üstlenmeleri olduğunu hatırlattı.
Atatürk Üniversitesi’nin de bu anlamda önemli görevler yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Ziraat, Mühendislik ve Veterinerlik gibi fakültelerinin bölgenin potansiyelinin ortaya çıkarılmasında daha etkin rol üstlenmeleri gerektiğini vurguladı.
Gül, inşaatı devam eden ATA TEKNOKENT’in de çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini, bu konuda dış irtibatlar kurulmasını, ayrıca kendi teknokentlerini başarıyla işleten İTÜ gibi Üniversitelerle işbirliği yapılması durumunda başarının daha da artacağını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rektörlük ziyaretinden sonra akşam yemeğini Atatürk Üniversitesi’nin konuğu olarak yerleşkedeki Konukevi’nde yedi.

-Sergiyi gezdi-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gezisinin ikinci gününde ise Çifte Minareli Medrese’de Erzurum Kongresi’nin 90. Yılı nedeniyle düzenlenen “Kongre Sergisi”nin açılışını yaptı. Erzurum Kongresi’ne katılan illerin stantlarını gezen Gül, Atatürk Üniversitesi tarafından hazırlanan, “1922-1929 Yılları Tapu Sicil Kayıtlarında Erzurum’dan Portreler” konulu fotoğraf sergisine özellikle ilgi gösterdi ve yetkililerden sergiyle ilgili bilgi aldı.

-Batonik Bahçesi’ne hatıra ağacı…-

Öte yandan Cumhurbaşkanlılığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Atatürk Üniversitesi Botanik Bahçesi’ne, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül adına bir hatıra ağaç dikimi yaptı.
İsen, Atatürk Üniversitesi Botanik Bahçesi’ni çok beğendiğini belirterek, “Zamanla bu bahçe Türkiye’nin en güzel botanik bahçelerinden birisi olacaktır” dedi.