Bir BULUT Vardı Yaylada | Sebahattin BULUT belgeseli

Atatürk Üniversitesi, Erzurum kültürü ve değerlerini sinema dili ile anlatacak “Bir Bulut vardı Yaylada” adlı belgesele imza atıyor. Yapımını İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Jale Alcan‘ın üstlendiği belgesel, Erzurum’un kurtuluş yıl dönümü olan 12 Mart’ta Erzurumlularla buluşacak.

Alcan, “1954 yılında kurulan dernek belgeselinin hazırlanma onuru bana nasip oldu; mutluyum. Ayrıca yaşadığımız dönem itibarıyla kendimizi tanımanın gereği kadar, kendimizi tanıtmanın değeri ve lüzumu da meydandadır. Medeni toplumlar içerisinde bir milletin almış olduğu değer maddi varlıklar kadar, manevi varlıklarla da ölçülmektedir. Bu bağlamda Erzurum Halk Oyunları Türküleri Turizm Derneği’nin çok önemli bir görev üstlendiğini düşünüyorum. Bir insanın yurdunu ve milletini sevmesi, milletini kültürünü ve tarihini tanıması ile mümkündür. 2008-2009 eğitim öğretim döneminde Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve sinema eğitim topluğunca gerçekleştirilen yapımcılığını üstlendiğim ‘Fakülteler Yarışıyor (bknz: 1234)’ bilgi yarışması programında lisans seviyesinde öğrenciler dünya müzik listeleri ve sanatçılarını,dünya sinemasını aktör ve akristlerini bilirken üzülerek ifade ediyorum ki Türkiye coğrafyası, edebiyatı,Türk tarihi ve müziği ile ilgili sorularını yanıtlamakta güçlük çektiler.” dedi. Erzurum halk oyunları ve Erzurum’a emeği geçen Sabahattin Bulut’u belgeselde anlatmanın ağırlığını hissiderek çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen Alcan, “Halk oyunları; diğer sanat dallarından farklı olarak, ait olduğu toplumun orijinal karakterlerini taşıyan, fertlerin müşterek duygu düşünce ve davranışlarını sergileyen, başkasına göre yalnızca güzel, ama kendi içinde ilgilenen kişinin dünyasını aydınlatma özelliğine sahip bir kültürel kimliktir. Halk oyunları içinde barındırdığı melodi, ritim ve hareket yapısı ile bireyin bedensel ve ruhsal gelişiminde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Birlikte oynamanın avantajı ile kişiye kaynaşmayı, beraber hareket etmeyi, paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğreten halk oyunlarının bu özelliklerinden yola çıkarak, uygulanacak etkinliklerle ülkemiz insanının bireysel gelişiminin yanı sıra toplumsal gelişiminin de sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Bu anlamda Erzurum halk oyunlarını ayrı bir manası ve duygu bütünlüğü vardır. Belgeselimizde bu bütünlüğü aktarmaya ve izleyenlere yaşatmaya çalıştık. Bu anlamda Sabahattin Bulut’un Erzurum halk oyunlarına geçen emeğini anlatmayı ahde vefa kabul ediyoruz” diye konuştu.

ALCAN’DAN TEŞEKKÜR

Erzurum Halk Oyunları, Halk Türküleri Turizm Derneği’nin gerek kültürel, gerek sportif ve gerekse sanatsal özellikleri ile içinde yaşatıldığı toplumda, hayatın yeniden üretimi noktasında toplum bilimi açısından da oldukça önemli ve incelenmeye değer olduğunu da kaydeden Jale Alcan, “Böylesine anlamlı ve önemli bir belgeselin çekilmesini sağlayan Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Yönetimine, Erzurum’da Ankara’da ve İstanbul’da bu çalışmaya destek olan herkese teşekkürü bir borç biliyorum” şeklinde konuştu.