Aziziye ve Yakutiye Hastanelerinin mutfakları Gıda Güvenliği sertifikası aldı

Atatürk Üniversitesi Aziziye ve Yakutiye Hastanelerinin mutfakları ve TPN( (Total Parenteral Nutrition) ünitesi 3-4-5 Mayıs 2011 tarihlerinde TSE tarafından TSEN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemine göre denetlendi ve Gıda Güvenliği sertifikası almaya hak kazandı.
Mutfaklarda hasta ve yakınlarıyla, hastane personeline sunulan yemeklerde gıda güvenliğini esas alan sertifika kapsamında TPN üniteleri de denetlendi. Bebeklerde ve yetişkin hastalarda damardan besin gıdalarının hazırlanması ve hastalara verilmesini sağlayan TPN ünitesi Türkiye de ilk kez belge alan ünite özelliğini taşıyor.
TSE Erzurum Bölge Müdürü ve TSE Başdenetcisi İbrahim Seyhan üç gün süren denetlemenin çok başarılı geçtiğini ve herhangi bir uygunsuzlukla karşılaşmadıklarını beyan etti.
Sistemin eğitim ve danışmanlık hizmetlerini yürüten KADEM (Kalite Araştırma Danışmanlık Eğitim Merkezi) yetkilisi Sami Öztürk de Atatürk Üniversitesi Aziziye ve Yakutiye Hastane yöneticisi ve çalışanlarına verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.
Hastane Başhekimi Prof.Dr. Necip Becit, belge için en kısa sürede bir tören yapılacağını ifade ederek, emeği geçen tüm personele özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
Hastanenin tamamımda yedi adet belgelendirme ve akreditasyon projesinin ilk adımı bu ilk sertifikayla atılmış olacak.
Yılsonuna kadar üç adet daha TSE den Kalite, Çevre ve İş Sağlığı konularında belgelendirme yapılacak.
Ayrıca TÜRKAK (Türkiye Akreditasyon Kuruluşu) uluslar arası geçerliliği olan ISO 17025 Kalibrasyon Laboratuarları ile ISO 15189 Tıbbi Laboratuarları akreditasyonu yılsonuna kadar gerçekleştirilecek.
Yine ayrıca 2012 yılında ise ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi hastanelerimizde ilk olarak alınması hedefleniyor.