Atatürk Üniversitesi Rektör Seçimleri

Atatürk Üniversitesi’nde rektör seçimlerinde en çok oyu Prof. Dr. Hikmet Koçak aldı.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde yapılan seçimlere öğretim üyeleri büyük ilgi gösterdiler. Rektörlük için yarışan 13 profesörün yan yana oturarak izledikleri seçimlerde öğretim üyeleri oylarını soyisim sırasına göre 2 sandıkta kullandılar. Sabah saatlerinde başlayan oy verme işlemi öğleden sonra 17.00’de sona erdi.

ADAY OLAMADI İki dönem üst üste rektörlük yaptığı için kanun gereği yeniden aday olamayan Rektör Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, adaylara başarılar diledi. Sonuçların Türkiye’ye, Erzurum’a ve Atatürk Üniversitesi’ne hayırlı olmasını dileyen Prof.Dr. Sütbeyaz, Atatürk Üniversitesi’ndeki bayrak yarışının daha hızlı bir şekilde devam edeceğine inandığını söyledi.

HİKMET KOÇAK’A 214 OY Oy verme işleminin tamamlanmasından sonra yapılan sayımda en çok oyu Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın aldığı belirlendi. Prof. Dr. Hikmet Koçak’a 214 oy çıkarken, Prof. Dr. Muammer Yaylalı 190, Prof. Dr. Enver Altaş ise 123 oyla en çok oy alan adaylar oldular. Seçimlerde 11 oy boş çıkarken, 7 oy da geçersiz sayıldı.

Oy tasnifine göre adayların aldıkları oyların dağılımı şöyle:

“Prof. Dr. Turgut Göğebakan: 97, Prof. Dr. Ümit Demir: 103, Prof. Dr. Hikmet Koçak: 214, Prof. Dr. Nihat Akbulut: 65, Prof. Dr. Muammer Yaylalı: 190, Prof. Dr. İsmet Kırpınar: 17, Prof. Dr. Enver Altaş: 123, Prof. Dr. Uğur Güllülü: 103, Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen: 93, Prof. Dr. Şevki Özdemir: 22, Prof. Dr. Recep Orbak: 45, Prof. Dr. Selahattin Çelebi: 13, Prof. Dr. Talat Yanık: 14” GÜL KARAR VERECEK Üniversitede yapılan seçimlerde en fazla oyu alan 6 rektör adayı Prof.Dr. Hikmet Koçak, Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Prof. Dr. Enver Altaş, Prof. Dr. Uğur Güllülü, Prof. Dr. Ümit Demir, Prof. Dr. Turgut Göğebakan’ın ismi YÖK’e bildirecek. 28-29 Haziran’da yapılacak YÖK Genel Kurulu’nda da bu adaylar arasından 3 isim seçilecek ve 1 Temmuz’da Cumhurbaşkanı’na sunulacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3 aday arasından birini rektör atayacak. Cumhurbaşkanı Gül, belirlediği isimleri 6 Ağustos tarihine kadar açıklayacak. 6 Ağustos’ta 21 üniversite rektörünün görevi sona ererken, yeni seçilen rektörler 7 Ağustos’ta yeni görevine başlayacak.

Seçimlerde 214 üyenin oyunu alan Prof. Dr. Hikmet Koçak, ilk aşamayı geçtiklerini ifade ederek, sürecin devam ettiğini söyledi. Koçak, diğer adayları da tebrik ederek seçimin üniversiteye hayırlı olmasını diledi.