Atatürk Üniversitesi Öğrencilerinden Akademik Başarı

Prof. Dr .Yaşar Nuri Şahin’ in desteğiyle; Atatürk Üniversitesi Erzurum Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa ERAT‘ın desteği ve öncülüğünde, üniversitemiz Fen Fakültesi Kimya öğrencisi Gülşah AKSOY‘un ve Fen Fakültesi Biyoloji öğrencisi Ahmet DEMİRKOL‘un; Meslek Yüksekokulu Kimya Programında eğitimleri esnasında gerçekleştirmiş oldukları “Partial characterization of polyphenoloxidase from a hybridized wheat (Triticum aestivum L.)”(Melezleşmiş buğday (Triticum aestivum L.) Polifenoloksidaz kısmi karakterizasyonu) başlıklı çalışma 2010 yılında European Food Research and Technology hakemli dergisinde kabul görüp yayınlanarak uluslararası literatüre geçti.

Atatürk Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yapılan çalışma, Tritikale bitkisindeki polifenol oksidaz (polyphenol oxidase) enziminin spektrofotometrik aktivitelerinin değerlendirilmesini konu aldı. Makaleye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Çalışma esnasında incelenen Polifenol oksidaz (PPO) enzimi, doğada yaygın olarak bulunan bir enzimdir. Enzimler, hücrenin yaşaması için gerekli her türlü biyokimyasal reaksiyonları katalizleyen (kolaylaştıran) ve protein yapısında olan biyolojik katalizörlerdir. PPO enziminin,yaygın olarak bilinen özelliği muz, çay, zeytin gibi meyve,sebze ve bitkilerde kararmaya (esmerleşmeye) neden olmasıdır. Elmaların ve patateslerin kesildikten bir süre sonra kararmalarının sebebi PPO enzimidir.

Çalışmada kullanılan Tritikale bitkisinden bahsedecek olursak:

Buğdaygiller familyasındandır. Diğer adı çavdar buğdayıdır. Buğdayla çavdarın melezlenmesinden elde edilmiş bir yıllık bir tahıl ürünüdür. Arpa ve buğday üretiminin düşük kaldığı yüksek rakımlı kıraç topraklarda tritikale ekilirse yüksek verim elde edilir. Ayrıca soğuk hava koşullarına buğdaydan da arpadan da daha dayanıklıdır. Hastalıklara karşı daha dirençlidir.Bu tahılın unu yumuşak buğday ununun kullanıldığı birçok alanda kullanılabilir.Ancak,tritikale şimdilik daha çok yem olarak değerlendirilmektedir.Erzurum iklim şartlarına uygun olan bu bitki Erzurum Ticaret Borsası’ nın girişimleriyle ilimizdede de yetiştirilmektedir.

 

 

Yapılan bu çalışmanın amacı; PPO enziminin, Erzurum (Alaca Köyü) bölgesinde yetişen Tritikale bitkisinden izolasyonu, saflaştırılması ve karakterize edilmesidir.

Arkadaşlarımızı bu alandaki çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz…