Atatürk Üniversitesi bu yıl 8 bin 642 mezun verdi

Atatürk Üniversitesi 2008-2009 dönem mezunlarını Cemal Gürsel Stadında düzenlediği görkemli bir törenle uğurladı.
Atatürk Üniversitesi’nin fakülte ve yüksek okullarından mezun olan öğrencilerin, öğretim üyelerinin, öğrenci ailelerinin ve şehir halkının katıldığı mezuniyet törenine sanatçı Kıraç’ta birbirinden güzel şarkılarıyla renk kattı.
Mezun öğrencilerin başarı belgelerini şölene katılan Erzurum Valisi Sami Bulut, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yılmaz Akçıl, kuruluşların Bölge Müdürleri ile Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, Prof. Dr. Samih Diyarbakır, Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen ve Genel Sekreter Doç. Dr. Üstün Özen verdi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile diğer kabine üyelerinin tebrik telgrafı gönderdiği Atatürk Üniversitesi 2008-2009 Öğretim Yılı Mezuniyet Şöleni’nin de Atatürk Üniversitesi Bindallı Halk Dansları Topluluğu folklor gösterileriyle büyük bir coşku yaşatırken, öğrencilerin keplerini atması ve havai fişek gösterisi de davetlileri büyüledi.
Atatürk Üniversitesi İİBF Öğrencisi Kübra Akyol, mezun olan öğrenciler adına yaptığı konuşmada, “Atatürk Üniversitesi gibi Türkiye’nin en köklü ve başarılı bir üniversitesinden mezun olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını” söyledi.

Rektör Koçak’ın konuşması
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ise törende yaptığı konuşmada, “Kuşaklar geldi geçti, gençler eskilerin yerlerini aldı. Bir kurum, bir köklü çınar olarak Atatürk Üniversitesi hep en yukarıyı ve en ileriyi hedefledi. Öğrencisiyle, velisiyle, öğretim üyesiyle, yönetimi, mezunları ve tüm mensupları ile bir mezuniyet güzelliğini, gururunu bugün de aynı coşkuyla bir kez daha yaşıyoruz” dedi.
Koçak, Atatürk Üniversitesi’nin bu dönem, ön lisans, lisans, lisansüstü olmak üzere 8 bin 642 mezun verdiğini bildirdi.
“Diploma almayı hak eden öğrencilerimizi, onlara desteğini esirgemeyen anne-babaları ve onları bu başarıya ulaştıran öğretim üyelerini ve yardımcılarını yürekten kutluyorum” diyen Koçak, şunları söyledi:
“Atatürk’ün direktifiyle kurulan ve O’nun adını taşımak onuruna, ayrıcalığına sahip olan Atatürk Üniversitesi mensupları olarak başarılarla dolu yarım yüzyıllık tarihimizi sizlerle kutlamanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Atatürk Üniversitesi kuruluşundan bugüne eğitim ve öğretimin yanında bilgi üretme süreçlerinde ve sanat etkinliklerinde hayatın içinde yer alan, hayatı dönüştüren ve zenginleştiren bir yaklaşımı benimsemiştir. Zira Atatürk Üniversitesi’nin varlık nedeni, bilimin sınırlarını ileriye taşımak, en yetkin mezunları yetiştirmek suretiyle ülkeye ve insanlığa hizmet etmektir. Benimsediği değerleri, Cumhuriyet’in değerleriyle paralel olan Atatürk Üniversitesi, hem kurulduğu coğrafyanın âdet ve ananelerini önemsemiş hem de çağdaşlaşmanın akıl yoluyla ve bilimle gerçekleşebileceği idrakine varmış ve bu anlayışı işleyişine taşımış bir üniversitedir.”
Büyüyen Üniversite
1957 yılında kurulan Atatürk Üniversitesi’nin aradan geçen 52 yılda gerek fiziksel şartları, gerek öğrenci hacmi, gerek idari ve akademik personeli ve gerekse üniversite olmanın bütün sosyal ve kültürel koşulları bakımından ciddi bir büyüme ve gelişme kaydettiğini vurgulayan Koçak, “Bu bağlamda, fakülte sayımız yeni kurulan Oltu Yer Bilimleri ve Sağlık Bilimleri fakülteleriyle 16’ya, yüksekokul sayımız 5’e, meslek yüksekokulu sayımız 8’e, enstitü sayımız 6’ya, araştırma merkezlerimizin sayısı da 14’e ulaştı. Ayrıca bu yıl itibariyle Üniversitemizde 9 yeni bölüm ve bu bölümlere bağlı 20 anabilim dalı açıldı. Yeni kurulan bölümler için teklif edilen 2bin 500 öğrenci ile 2009–2010 yılında öğrenci sayımız yaklaşık 39 bini bulacaktır. Buna ek olarak, Araştırma Hastanemizde yeni üniteler ve Rektörlük bünyesinde de son teknolojik donanımları içeren bir arşiv sistemi oluşturuldu” diye konuştu.
Doğu Kalkınma Ajansı
Rektör Koçak, Atatürk Üniversitesi’nin Doğu Kalkınma Ajansı’nın başkanlığını yaptığını da belirterek, “Bölgesel eşitsizliklerin giderilmesi önemli bir sorun olarak değerlendirilmeli ve bölgesel kalkınma ilkeleri belirlenmelidir. Bölgesel kalkınma ile amaçlanan, az gelişmiş bölgelerde ekonomik büyümenin yanı sıra sosyal, kültürel ve sanatsal bakımdan gelişmiş bölge düzeyine yaklaşacak temellerin oluşturulmasıdır. Bu amaçla kurulan Doğu Kalkınma Ajansı’nın başkanlığını yapmaktayım. Üniversitemizin bölge gelişmesinde etkin olacak bu olayda sorumluluk üstlenmesi ve katkıda bulunması mutluluk verici olmuştur” şeklinde konuştu.
Bir dünya üniversitesi
“Üniversitemiz, uluslararası işbirlikleri, uluslararası yayınları, uluslararası akreditasyonları ve üyelikleri ile ülkemizde ve dünyada saygın bir yere sahiptir. Bugün bu vesile ile söz konusu özelliklerini önümüzdeki yıllarda artıracağının garantisini de veriyorum” diyen Rektör Koçak, “Üniversitemiz, Uluslararası Bilim Atıf İndekslerine giren dergilerde yayınlanan bilimsel yayınlar da 2007 yılında 596 yayınla 12. Sırada yer alırken, 2008 yılı itibariyle yayın sayısı 639 olmuştur. Yayın sayısının artarak devam edeceğine olan inancımı yinelemek istiyorum” dedi.
Öğrenci velilerine de seslenen Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, şunları ifade etti: “Bugün evladınızla sadece sizlere diploma getirdikleri için gurur duymayınız. Bugün aynı zamanda topluma insan olmanın erdemini taşıyan evladı kazandırdığınız için gurur duyunuz. Kuşkusuz toplumsal ortaklık ve paydaşlık olgusunun asıl mimarları sizlersiniz. Aile kültürümüz bize bu ortak kültür zenginliğini sunduğu için biz bu hamuru kolaylıkla karıyor, başarılı, olgun bireyleri yetiştirebiliyoruz.  Sizler bugün her türlü övgüyü hak ediyorsunuz. Bugün emeklerinizin, özverilerinizin karşılığını alıyorsunuz. Bugün sizin için ödülünüzü alma günü… Ne kadar sevinseniz, ne kadar övünseniz yeridir. Sizleri gönülden kutluyorum.”
Mezunlardan ne bekliyoruz?
Rektör Koçak, mezun olan öğrencilerden beklentisini de şöyle kaydetti: “Atatürk Üniversitesi’nde almış olduğunuz her şeyi, yarın çeşitli birimlerinde görev alacağınız milletimize sunulmuş bir vedia kabul ederek, bunu koruyup, veriliş maksatlarına uygun biçimde değerlendirmeniz en büyük beklentimizdir. Sizler üniversiteye başlarken ülkemizin geleceği için umut iken şimdi köklü ve büyük üniversitemizin gururusunuz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk Üniversitesi mezunu olma haysiyet ve kıvancını duyarak hareket edeceğinize olan güvenim tamdır. Yolunuz açık, şansınız bol olsun Türkiye’nin aydınlık yüzleri. Geleceğinizle buluşuyorsunuz, bilginize, görgünüze güvenin. Yolunuz açık olsun Atatürk Üniversitesi mezunları.” kaynak:atauni.edu.tr fotoğraflar:Ayşe Özdemir