Atatürk Üniversitesi 45 Yabancı Öğrenciye Ev Sahipliği Yapıyor

Atatürk Üniversitesi 45 yabancı Öğrenciye Ev Sahipliği Yaparak Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştiriyor

Atatürk Üniversitesi, 3 yıldan beri daha küçük çapta düzenlediği uluslararası yaz okulu programlarını bu yıl “Kültürler Arası Köprü Uluslararası Yaz Okulu” adıyla düzenledi ve programa Tayvan’dan 24, Malezya’dan 4, Azerbaycan’dan 4, Gürcistan’dan 8, Amerika Birleşik Devletleri’nden 4 ve İtalya’dan 1 olmak üzere toplam 45 öğrenci katıldı. Daha çok Türkiye’nin, Erzurum’un, Üniversitemizin, Türkçemizin ve yöremizin doğal ve kültürel varlıklarının tanıtımına yönelik olacak olan program, farklı ülkelerden öğrencilerin birbiriyle ve bizimle iletişimi sağlanarak uluslararası dostluğa ve barışa katkıyı da amaçlamaktadır. Öğrenciler tamamen üniversitenin mevcut imkânlarından yaralanılarak konuk edilmektedir.

6 Temmuz Pazartesi günü başlayan programın öğleden önceki bölümünde önce Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Fahri Yavuz, rektörlükteki makamında öğrenciler tarafından ziyaret edildi. Bu ziyarette öğrencilere program hakkında kısa bir bilgi verildi ve öğrencilere üniversiteyi tanıtan broşür ve Türkçe derslerinde kullanacakları kitap dağıtıldı. Senato odasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen ve Genel Sekreter Doç. Dr. Üstün Özen tarafından kabul edilerek üniversiteyi tanıtan hediyeler verildi. Hoş geldin konuşmalarından sonra öğrenciler kendilerini tanıştırdı ve rektörlük binası önünde toplu fotoğraf çekildi. Daha sonra Dış İlişkiler Ofisi Elemanları kılavuzluğunda Atatürk Üniversitesi Kampusunu gezdiler. Öğleden sonra Edebiyat Fakültesinde ilk Türkçe derslerini Prof. Dr. Metin Akkuş’tan aldılar.

7 Temmuz Salı günü, Öğrenciler Dış İlişkiler Ofisi elemanları ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünden bir araştırma görevlisinin kılavuzluğunda sabah ve öğleden sonra şehirdeki tarihi ve turistik yerleri gezdiler. Akşam saat 8.00’de Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz ve Prof. Dr. Semih Diyarbakır, Üniversite Genel Sekreteri, Fakülte Dekanları, Yüksek Okul ve Enstitü Müdürleri, Dış İlişkiler Ofisi Danışma Kurulu Üyeleri ve Yurtdışına yapılan gezilere katılan öğretim üyelerinin katılımıyla Konuk Evi 2”de  Resepsiyon (Welcoming Party) verildi. Öğrenciler tek tek Rektörle tanıştılar ve sohbet ettiler. Diğer tüm katılımcılar da kendi alanlarıyla ilgili öğrencilerle sohbet ettiler ve 13 Haziran Pazartesi fakültelere yapılacak ziyaretler öncesi tanışmış oldular.

8 Temmuz Çarşamba öğleden önce mavi salonda yapılan toplantıda İstiklal Marşının peşinden Dış İlişkiler Ofisi tarafından Türkiye, Erzurum ve Atatürk üniversitesi sunumlarla, resimlerle ve kliplerle tanıtıldı. Verilen çay molasının ardından Azerbaycan, Gürcistan, İtalya, Malezya, Tayvan ve Amerika Birleşik Devletlerinden öğrenci temsilcileri kendi ülkelerini ve üniversitelerini bayraklarıyla beraber 15’er dakika çok güzel bir şekilde tanıttılar. Çok güzel, heyecan verici ve alkışlarla biten bu oturumun sonunda toplu fotoğraf çekildi ve öğrenciler aralarında sunumlarını paylaştılar.

İki hafta sürecek program özet olarak aşağıdaki gibidir.
6 Temmuz Pazartesi
7 Temmuz Salı
8 Temmuz Çarşamba
9 Temmuz Perşembe
10 Temmuz Cuma
11 Temmuz C.tesi
Rektörlüğü ziyaret ve kampus turu
Ali Güllüce
Şehir Turu
F.Cansız & D.Okuyucu
Tanıtım ve Sunumlar
Prof. Dr. Fahri Yavuz
Kampusu ve Şehri kendilerinin gezmesi
Türkiyede Bilim Eğitimi
Doç. Dr. M. Sözbilir
Tortum Şelalesi ve Yedi Göller Gezisi
Sertaç Hopoğlu
Türkçe Dersi I
Prof. Dr. Metin Akkuş
Şehir Turu
A.Çatal & D.Okuyucu
Türkçe Dersi II
Prof. Dr. Metin Akkuş
Türkçe Dersi III
Prof. Dr. Metin Akkuş
Proje Döngü Yönetimi
Prof. Dr. Ziya Yurttaş
Öşvank ve Narman Peri Bacaları Gezisi
Ali Güllüce
13 Temmuz Pazartesi
14 Temmuz Salı
15 Temmuz Çarşamba
16 Temmuz Perşembe
17 Temmuz Cuma
18 Temmuz C.tesi
Türkiye Ekonomisi
Prof. Dr. Erol Çakmak
Sümela Manastırınız
Ziyaret
Sertaç Hopoğlu
Nanoteknolojiye Giriş
Yrd. Doç. Dr. M. Aktan
İshakpaşa ve Ağrı Dağı
Ali Güllüce
Dönüş Hazırlığı için Serbest Zaman
Havaalanından
Ayrılışlar
Aysel Çatal
Aycan Gürlüyer
Öğrenci gruplarının fakülteleri Ziyaretleri
Trabzon ve Boztepe”yi Ziyaret
Fatma Cansız
Şehirde Alışveriş Turları
Aysel Çatal
Ani Harebeleri ve Sarıkamış
Aycan Gürlüyer
Sertifika Töreni ve Veda Yemeği
Havaalanından Ayrılışlar
Aysel Çatal
Aycan Gürlüyer