“Anadolu’nun Zirvesinde 1. Kış Zirvesi” sona erdi

Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen: “Atatürk Üniversitesi olarak bizim hayalimiz ve amacımız Erzurum’un kış sporları turizminde İstanbul ve Antalya’dan sonra üçüncü bir marka kent olmasıdır.”
Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Anadolu’nun Zirvesinde 1. Kış Zirvesi’ sona erdi. 4 kıtadan, 26 ülkeden gelen 70’i aşkın bilim adamı turizm, spor, biyoçeşitlilik ve küresel değişimler üzerinde bildiri sundu ve tartıştı.
Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun kapanış oturumunu Prof. Dr. Orhan Güvenen yönetti. Laszlo Peregovıts, Prof. Dr. M. Ali Shamshır, Prof. Dr. Asylbek Aıdaralıev, Prof. Dr. Jafar Jafarov, Prof. Dr. Carmen de Jong, Prof. Dr. Ahmad Tarıg Kamal, Prof. Dr. Sabouri Hossein ve Prof. Dr. Sebahattin Tüzmen’in değerlendirme yaptığı konuşmada, Güvenen, Atatürk Üniversitesi’nin ESRUC’u kurumsallaştırarak çok az üniversitenin başarabileceği bilimsel bir faaliyeti daha başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini söyledi.
Konuşmacılar ise organizasyonun ve Zirve’nin çok başarılı geçtiğini belirterek Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’a ve organizasyon komitesine teşekkür ettiler.

Tüzemen: “İlgiden mutluyuz”

Organizasyon Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen, değerlendirme konuşmasında, ‘’Kış Zirvesi adı verilen bu mükemmel organizasyon İpek Yolu Üniversiteleri Konsorsiyumu ışığında hazırlandı. Zirvede değinilen konular turizm, spor, bioçeşitlilik ve küresel değişimlerdi. ABD’den uzak doğuda Malezya’ya kadar uzanan bu geniş coğrafyadan Zirve’ye katılan 26 ülkeden yaklaşık 70 kurumun gösterdiği bu büyük ilgiden mutluluk duymaktayım” dedi.
“Açılış konuşmacıları, davetli konuşmacılar ve seçkin katılımcılar, ilgili konulara detaylı ve farklı bakış açılarıyla açıklık getirerek önemli deneyim ve fikirleri sundular” diyen Tüzemen, şöyle devam etti:
“Zirvede, amatör ve profesyonellerin yaptıkları spor üzerine konuşuldu ve etkileri coğrafi ve çevresel şartlar, küresel değişim ve etmenler çerçevesinde tartışıldı. Eğitim ve kış turizmi de dâhil olmak üzere turizm konusu tartışıldı. Tarihsel ve ekonomik etkilerini de kapsayan geniş bir boyutta ele alındı. Bioçeşitlilik Malezya’dan başlayıp Tacikistan’a ve Birleşmiş Krallığa kadar uzanan geniş bir yelpazede turizm, spor ve küresel iklim değişiklikleri konuları da eklenerek işlendi.”

Erzurum’un geleceği

Prof. Dr. Tüzemen, turizm söz konusu olduğunda, Türkiye’nin, Antalya ve İstanbul gibi iki ilini dünyanın en iyi on şehri arasında bulunduran tek ülke olduğunu belirterek, “Antalya yaz turizminde, İstanbul ise kültür turizminde birer markadırlar. Atatürk Üniversitesi olarak bizim hayalimiz ve amacımız da Erzurum’un kış sporları turizminde üçüncü bir marka olmasıdır. Bunu söylerken aynı zamanda kuzey Amerika ve Avrupa’daki deneyimlerden de örnek alıyoruz. Umuyorum ki bu kongre Erzurum ve diğer ipek yolu ülkelerindeki kayak merkezleri için amaçlarını gerçekleştirme yolunda doğru bir adım olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Koçak, teşekkür etti

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan 4 kıta ve 30 ülkeden 200 yüksek öğretim kurumunun katılımıyla gerçekleştirilen ESRUC Konsorsiyumu’nun bir faaliyeti olan 1. Kış Zirvesi’nin başarıyla tamamlanmış olmasından büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.
“ESRUC çatısı altında küçük bir dünya topluluğuna ulaşmış olmaktan onur ve gurur duymaktayım” diyen Koçak, Zirve’nin katılan üniversiteler ve kurumlar için çok daha özel konularda yeni ilişkiler ve işbirlikleri başlatmak için bir şans olduğunu da ifade etti.
Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Konvansiyonu (ESRUC) Konsorsiyumu’nun yaptığı bilimsel faaliyetlerle dünya sorunlarına ve insanlığa ciddi bir katkı sunduğunu anlatan Koçak, şunları kaydetti:
“ESRUC Konsorsiyumu, sürekli değişen dünyanın ihtiyaçlarına daha duyarlı olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Burada çok sayıda katılımcı farklı kültürel ortamlardan geldiler, birbirleriyle tanışma fırsatını elde ettiler. Bilgi alış verişinde bulundular. Böylece kurumlarımız arasında mümkün olan bilimsel ve kültürel işbirliği daha da gelişiyor ve kalıcı hale geliyor. Bütün bu etkinlikler ve gelecekte yapacağımız etkinlikler ESRUC’un web sitesinde da yayınlanacaktır. Organizasyon komitesine, sponsorlara, destekçilere ve Zirve’de görev alan öğrencilere teşekkür etmek istiyorum. Umarım bizim misafirperverliğimiz hoşunuza gitmiştir. Sizleri ESRUC’un diğer etkinliklerde de görmek istiyoruz.”
‘Anadolu’nun Zirvesinde 1. Kış Zirvesi’ne katılan Üniversitelerle Atatürk Üniversitesi arasında işbirliği protokolleri de imzalandı.
‘Anadolu’nun Zirvesinde 1. Kış Zirvesi’ne katılan konuklar, Erzurum’daki kış sporları ve kış turizmi yatırımlarını de gezerek tesisler hakkında bilgi aldılar.

Anadolu'nun Zirvesi'nde 1.Kış Zirvesi

Anadolu'nun Zirvesi'nde 1.Kış Zirvesi