25. Ulusal Kimya Kongresi yapıldı

Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü ile Türkiye Kimya Derneği’nin birlikte düzenlediklerini 25. Ulusal Kimya Kongresi’ne 250’si yurt dışından olmak üzere bin 600 kişi katıldı.

Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen kongrenin sunumunu yapan Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Nurullah Saraçoğlu, “İlki 1984 yılında Erzurum`da gerçekleştirilen kongrenin 25. sini de yine Erzurum’da düzenlemekten bölüm olarak gurur duyuyoruz” dedi.
Bugüne kadar gerçekleştirilen kimya kongrelerinin kimya ve ilgili alanlarda bir referans noktası oluşturduğunu anımsatan Saraçoğlu, kimya kongrelerinin etkili ulusal bilimsel toplantılar arasında birincil bir pozisyon kazandığını ifade etti.

“2011, Uluslararası Kimya Yılı olması nedeniyle dünya çapında çeşitli aktivitelerle kutlanmaktadır. Bu nedenle kongremizi uluslararası katılımlı olarak gerçekleştirdik. ‘Kimya-Hayatımız, Geleceğimiz’ teması ile kutlanan uluslararası kimya yılınızı bu vesile ile tebrik ediyorum,” diyen Saraçoğlu, son derece zengin bir içeriğe sahip olan bilimsel programın, Analitik Kimya, Anorganik Kimya, Biyokimya, Fizikokimya-Polimer Kimyası, Medisinal Kimya ve Organik Kimya`yı içerdiğini anlattı.

Kongre süresince 197 adet sözlü bildiri sunulacağını, bin 193 adet poster bildirinin yer alacağını ifade eden Saraçoğlu, “Kongre günleri boyunca, Erzurum ve çevresindeki kültürel ve sosyal alanları keşfetme ve en yeni bilimsel araştırmaları paylaşma fırsatını yakalayacağız. Bu vesile ile kültürler kavşağı, bin yıllık üniversite şehri, âdeta bir açık hava müzesi olan Erzurum`dan güzel duygularla ayrılacağınızdan eminim” diye konuştu.

Türkiye Kimya Derneği’nin katkısı

Türkiye Kimya Derneği Başkanı M. Erkan Baykut, Atatürk Üniversitesi’yle birlikte gerçekleştirilen uluslararası katılımlı 25. Ulusal Kimya Kongresi’nin bu yılda büyük bir ilgiye mazhar olduğunu ve bundan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Baykut, Türkiye Kimya Derneği hakkında da bilgi vererek, “2 bin 500 üyesi bulunan derneğimiz, kimya bilimini ve mesleğinin ilerlemesi ve gelişmesini sağlamak, yaymak, sevdirmek meslektaşlar arası dayanışmayı sağlamak, meslek ve meslektaşlarımızı yurtiçinde ve yurtdışında temsil etmek ve kamuyu bu konularda bilgilendirmek için kuruldu ve bugüne kadar başarılı hizmetler yaptı. 2011 Uluslar arası Kimya Yılı nedeniyle yılsonuna kadar daha pek çok faaliyete imza atacağız” diye konuştu.

Küfrevioğlu: Mutluyuz

Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer İrfan Küfrevioğlu ise konuşmasında, Kimya kongrelerinin ilkinin 1984 yılında başta Prof. Dr. Metin Balcı ve Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz olmak üzere diğer bölüm öğretim üyelerinin katkılarıyla Erzurum`da gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “O günlerde ben bölümde asistan idim. Çok mütevazı koşullarda kongremiz yapılmış ve çok güzel dostluklar kurulmuştu. Bugün Türkiye`de yapılan Ulusal Kimya Kongrelerinin 25. yine Atatürk Üniversitesinde ve çok görkemli bir şekilde yapılmaktadır. Kongrede sözlü ve poster bildirilerin çokluğu Türkiye’de Kimya alanında yapılan çalışmaların hem kalite hem de kantite olarak hangi boyutlara ulaştığını göstermektedir. Bununla kimyacılar olarak ne kadar gururlansak yeridir” değerlendirmesini yaptı.

Atatürk Üniversitesi’nde Fen Fakültesi’nin, özellikle Kimya bölümünün ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Küfrevioğlu, “Modern araştırma laboratuarları, 200`e yakın lisansüstü öğrencisi ve her yıl 100`e yakın SCI yayını ile Türkiye-Kimya bilimine önemli katkıları bulunmaktadır” dedi.

Kongrenin başarılı geçmesini dileyen Küfrevioğlu, Atatürk Üniversitesi hakkında bilgiler de verdi. Küfrevioğlu, “Yarım asırdan fazla bir geçmişi, bilimsel gücü ve imkânları, bölgesel kalkınmadaki öncülüğü ile Atatürk Üniversitesinin, hem bölgesinin hem de Türkiye`nin önde gelen üniversitelerinden birisidir” diye konuştu.
“Gerek nitelikli personeli, gerekse teknolojik altyapısıyla Atatürk Üniversitesi, ülkemiz eğitim kalitesinin artması konusunda üzerine düşeni yapma çabası içerisindedir,” diyen Küfrevioğlu, şöyle devam etti:

“Bin 274 öğretim üyesi, bin 247 diğer öğretim elemanı olmak üzere toplam 2 bin 521 akademik personeli, 19 fakülte, 14 Araştırma Merkezi, 7 Enstitü ve 65 bin öğrencisi ile Türk bilim dünyasına hizmet veren devasa bir kurum olma kıvancını yaşıyoruz.”

Rektör koçak: Nobel ödülü bekliyoruz

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Uluslararası katılımlı 25. Ulusal Kimya Kongresi’ne özellikle yurtdışından gösterilen ilginin kendilerini de memnun ettiğini bildirdi.

“Bu salonu dolduran ülkemizin ve dünyanın sayılı kimyacılarından Nobel ödülü alacak çalışmalar bekliyoruz” diyen koçak, üniversitelerin bilgi ve teknoloji üreten kurumlar olduğunu, bilim adamlarının, özellikle bu tür toplantılarda, sahip oldukları bilgiyi ve teknolojileri paylaşmaları gerektiğini anlattı.

Erzurum’un bin yıllık bir Türk şehri olduğunu, Çifti Minareli Medrese’nin de Anadolu’da kurulan ilk eğitim kuruluşlarından biri olduğunu hatırlatan Koçak, Atatürk Üniversitesi’nin ise Atatürk’ün de isteğiyle Anadolu’da kurulan ilk modern üniversite olduğunu söyledi.

Atatürk Üniversitesi’nden mezun olan 160 bine yakın eğitimli insanın ülkenin gelişmesinde ve kalkınmasında öncü bir rol oynadıklarını hatırlatan Koçak, ülkelerin kalkınmasının sahip oldukları beyin gücüyle olan ilgisini de vurguladı.

Açılış konuşmalarından sonra 25. Ulusal Kimya Kongresi’nin açılış sunumunu Prof. Dr. Engin Umut Akkaya yaptı. Birleşmiş milletler İyi niyet elçisi Ersin Faikzade’nin konserinin ardından Kültür Merkezi Fuayesinde kokteyl verildi.

2 Temmuz’a kadar Atatürk Üniversitesi ve Palandöken Kayak Merkezi’ndeki otellerdeki salonlarda devam edecek olan Kongre, süresince 197 âdeti sözlü, bin 193 âdeti poster olmak üzere bin 390 sunum gerçekleştirilecek.

Kongre öncesi çalıştayları

Bu yıl bir ilkede imza atılarak Kongre öncesi beş farklı konuda çalıştay düzenlendi. Popüler kimya konularının ele alındığı çalıştayların verimli geçtiği katılımcılar tarafından belirtildi.